„moje pohádkové království bylo dlouhé pětadvacet kotrmelců od školní zahrady ke kostelní zdi a široké od Járku po humna, kde pásaly moje kamarádky Gabra s Málinkou kozu Herku“

Gabra a Málinka, povedené cérky ze Štítné

uvod-ilustrace-gabra-malinka.jpg
© 1971 Jan Provazník
 

Muzeum a knihovna Štítná nad Vláří

V roce 2002 byla v místní knihovně ve Štítné nad Vláří zřízena stálá expozice (minimuzeum) o Gabře a Málince. Ve spolupráci se spisovatelkou Marií Kubátovou a vedoucí knihovny Helenou Zvoníčkovou tak vznikla sbírka věcí jako je vysokoškolský diplom A. Kutinové nebo odlitek orla, známy z lékárenských vah z křinecké^ lékárny, kde Amálie působila jako správkyně lékárny až do roku 1952. Ve štítenském minimuzeu jsou dále k nahlédnutí písemnosti a rukopisy, ale také fotografie celé rodiny Tauberových.

Knihovna, která dříve sídlila ve staré škole u Járku a dnes ji najdeme v budově ZŠ Gabry a Málinky v centru obce Štítná nad Vláří, samozřejmě nabízí k zapůjčení všechny díly Gabro-málinkovského cyklu, jenž vycházel v letech 1935 až 1947. Stav knížního fondu ve štítenské knihovně, která také zajišťuje regionální činnosti pro knihovny v Jestřabí^, Rokytnici^, Šanově^, na Kochavci a v Popově^, je více než 13 tisíc svazků.

  • Knihovna Štítná nad Vláří
  • Štítná nad Vláří 417, 763 33 Štítná nad Vláří-Popov
  • vedoucí knihovny: Jana Sojová
  • tel.: 577 336 378, e-mail: knihovna.stitna@cmail.cz
  • web: www.stitna.knihovna.cz^, www.stitna-popov.cz^


V případě, že Vás knihy o Gabře a Málince zaujaly a chtěli byste se dozvědět víc, navštivte naši stálou expozici (minimuzeum)., která je umístěna v prostorách knihovny ve Štítné nad Vláří, v budově školy.

Dne 6. června 2013, ve věku 90 let, zemřela česká spisovatelka Marie Kubátová, dcera Amálie Kutinové. Krkonošská pohádkářka a spoluautorka televizního večerníčku Krkonošské pohádky. Více na www.aktualne.cz^

Akademie literatury české^ udělila spisovatelce Marii Kubátové, dceři Amálie Kutinové, cenu Boženy Němcové 2008 za knihu „Haraburdí aneb Jak se líhnou knížky“. Slavnostní předání proběhlo 3. 4. 2009 v Zrcadlové kapli pražského Klementina^.

Zástupci naší obce Štítná n/Vl. se setkali s paní Marii Kubátovou, spisovatelku a dceru Amálie Kutinové, autorky knih o Gabře a Málince. 15. září 2004 paní M. Hrnčiříková (starostka obce), M. Matulová (ředitelka základní školy)H. Zvoníčková (vedoucí knihovny) navštívily město Vrchlabí^, kde celé odpoledne strávily ve společnosti paní Kubátové.

Ve čtvrtek 11. prosince 2003 přivítala základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří vzácnou návštěvu, paní Ing. Gabrielu Klikovou, dceru Gabry Kolářové, roz. Tauberové, jedné ze dvou hlavních postav naší známé knížky o Gabře a Málince. V hodinové besedě se žáky od pátých do devátých tříd si Gabra II. (jak paní Kliková sama sebe ráda označuje) získala srdce všech přítomných. Ona sama se ve škole Gabry a Málinky^ cítila jako doma: „vždyť byla ve škole své maminky“, jak s velkou radostí sama říkala.

 
vytvořeno ve spolupráci
s místní knihovnou^, spisovatelkou Marií Kubátovou^ a základní školou Gabry a Málinky^.
2003-2022 © Gabra a Málinka // realizace petru.cz